Czerwiec 1945
Czerwiec
Według spisu ludności Myślibórz liczy 2174 osoby, w tym: 474 Polaków i 1700 Niemców. Przybyło do miasta 193 osadników. Wojskowe władze radzieckie przekazały władzom polskim na terenie obwodu Myślibórz (obwód Myślibórz obejmował obszar byłego niemieckiego powiatu (Kreis Soldin): 16 gorzelni , 4 tartaki. 2 mleczarnie, 3 zakłady mechaniczne, 1 drukarnię, fabrykę mebli, fabrykę pługów. Pod zarządem radzieckim pozostało: 5 młynów, 3 gorzelnie, 2 przetwórnie zie- mniaków-płatkarnie. Uruchomiono 14 gorzelni, produkcję których (jako pieniądz zastępczy) przeznaczano na zakup koni, bydła i na pobory pracowników. Został zorganizowany punkt etapowy PUR w Myśliborzu na 700 miejsc. Dowódca radzieckiej jednostki wojskowej stacjonującej w Myśliborzu kapitan Leonidas Golenka udzielał pomocy przybywającej ludności polskiej dostarczając środki lokomocji. Punkt etapowy PUR został zorganizowany przez Obwodowy Oddział PUR w Stargardzie.
Początek czerwca
Do Myśliborza dotarła część grupy operacyjnej skierowanej do Swidwina. Po stwierdzeniu, że Swidwin przed wojną nie był siedzibą powiatu grupę skierowano do Myśliborza. W składzie tej grupy byli: Pełnomocnik Rządu RP Stanisław Schiller i jego zastępca Witold Sankowski. Posiadali oni nowe pełnomocnictwa na obwód Myślibórz. Dotychczasowy Pełnomocnik Marian Szczepański przekazał swoje uprawnienia Stanisławowi Schillerowi. Wśród członków tej grupy operacyjnej znajdował się Edward Malec – kandydat na Inspektora Szkolnego.Został utworzony Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego którym kierował porucznik Henryk Manes. Powiatowa Komenda Milicji Obywatelskiej, której komendantem był kapitan Edward Kotłubaj. Miejska Komenda MO z komendantem chorążym Wurkow-skim. Powiatowy Urząd Ziemski, którym kierował p. Mohl, a zastępcą jego był inż. Naborowski. Państwowym Urzędem Repatriacyjnym kierował inż. Jankowski, który jako pierwszy otrzymał do dyspozycji samochód ciężarowy.
Pierwsza dekada czerwca
Zebranie członków Polskiej Partii Robotniczej w obecności zastępcy Pełnomocnika Rządu Witolda Sankowskiego. Wybrano władze Komitetu Powiatowego PPR. I sekretarzem został Jan Wańkowski, II sekretarzem nieetatowym Józef Kolenda. Członkami Egzekutywy zostali: Manes, Schiller, Etinger i Dziewu-lak. Organizacja liczyła 33 członków w 2 organizacjach: Urzędu Pełnomocnika Rządu i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
16-18 sobota–poniedziałek
I Zjazd Obwodowych Pełnomocników Rządu z terenu Pomorza Zachodniego. Stanisław Schiller w swoim sprawozdaniu stwierdził m.in.,że na terenie powiatu Myślibórz panuje epidemia czerwonki i pryszczycy, a walka z tymi chorobami jest bardzo utrudniona z powodu braku lekarzy i weterynarzy Podał równierz informację o tym, że na terenie powiatu działa Polski Czerwony Krzyż, dział informacji i propagandy i że stosunki z komendantem wojennym układają się pomyślnie
kalendarium 1945 pochodzi z opracowania pana Marka Karolczaka „Myśliborski rok ’45. Kalendarium wydarzeń”.
Serdecznie dziękuję za udostępnienie opracowania.
Najnowsze komentarze