Maj 1945
Maj 1945
Według spisu ludności w Myśliborzu znajdowało się 2644 osób w tym 281 Polaków (liczby te nie obejmują żołnierzy polskich i radzieckich stacjonujących w mieście, bądź przebywających w szpitalu).
Została zorganizowana pierwsza szkoła powszechna przez Marię Konewkę, której pomagał Jan Paulus. Szkoła została zorganizowana w budynku na obecnej ul.Ks.Kardynała Stefana Wyszynskiego nr 10 (dawna B.Bieruta). Do szkoły uczęszczało 35 dzieci. (Według innych informacji pierwsza szkoła rozpoczęła pracę 1 czerwca 1945 r.)
9 środa
Został zorganizowany wiec z okazji zakończenia wojny.
połowa maja
W połowie maja wyruszyła z Gorzowa Wlkp. grupa leśników pod kierownictwem inżyniera Bednarczuka, której zadaniem było tworzenie polskiej administracji leśnej na terenie powiatu Myślibórz. Grupa ta dotarła do miejscowości Dolsk zwanej wtedy Dolsko (niem. Dolzig). W budynku plebanii utworzono pierwsze nadleśnictwo, a następnie zostały utworzone leśnictwa w Dolsku – leśniczy Gęsikowski. Chło-powie (niem. Herrendorf)- leśniczy Edmund Karolczak i w Tarnowie (niem. Justinenhof).
15 wtorek
Utworzenie pierwszego punktu etapowego Państwowego Urzędu Repatriacyjnego przez Oddział Powiatowy PUR w Stargardzie, oraz Inspektoratu Osadnictwa..
22 wtorek
Po południu dotarła pieszo do Myśliborza z Gorzowa Wlkp. przez Marwice – Wieńce 62 osobowa grupa operacyjna z Pełnomocnikiem Rządu na obwód Myślibórz. Grupa zatrzymała się w budynku na Rynku (dawniej pl.Armii Czerwonej nr 10). Była tam tymczasowa siedziba Zarządu Miejskiego i burmistrza powołanych przez komendanta wojennego. Pełnomocnik Rządu Marian Szczepański polecił dotychczasowemu burmistrzowi Janowi Orbaczewskiemu opuścić z całym personelem zajmowany budynek, co spowodowało konflikt z komendantem wojennym. Komendant w odpowiedzi na decyzję Pełnomocnika nakazał całej grupie operacyjnej opuszczenie miasta.
23 środa
Wizyta kierownictwa grupy operacyjnej u komendanta wojennego, po wyjaśnieniach i sprawdzeniu pełnomocnictw pułkownik Paweł Gałkin przekazał władzę administracyjną grupie operacyjnej, odwołując Jana Orbaczewskiego ze tanowiska burmistrza i rozwiązując tymczasowy Zarząd Miejski. Członkowie grupy operacyjnej rozpoczęli organizowanie Urzędu Pełnomocnika Obwodowego. Weszli w skład Zarządu Miejskiego i Milicji Ochotniczej.
24 czwartek
Pełnomocnik Rządu mianował na stanowisko burmistrza członka grupy operacyjnej Antoniego Kruzynskiego, a na stanowisko sekretarza Zarządu Miejskiego powołał Franciszka Jelińskiego. Organem kolegialnym była Rada Doradcza. Po kilku dniach Biuro Pełnomocnika Rządu przeniesiono do budynku na ul.Lipowej nr 2.
całe kalendarium 1945 pochodzi z opracowania pana Marka Karolczaka „Myśliborski rok ’45. Kalendarium wydarzeń„.
Serdecznie dziękuję za udostępnienie opracowania.
Najnowsze komentarze