„…wigilijny stół był obfitszy w zapachy wspomnień niż w pełne talerze. Śpiewane kolędy wywoływały płacz i rozpamiętywanie, wynikające z troski o nieobecnych. Ja z mamą i bratem wciąż nic nie wiedzieliśmy o losach ojca, którego aresztowali NKWD-ziści…” – Tak wyglądała Wigilia 1940r. 10-letniego wówczas Zbyszka Wasilewskiego, spędzona na dalekiej Syberii
28 października Muzeum Pojezierza Myśliborskiego i Stowarzyszenie „Z Biegiem Myśli” zorganizowały wystawę poświęconą myśliborskim Sybirakom. Bardzo poruszające zdjęcia i artykuły, zachowane dokumenty, spisane wspomnienia Sybiraków… choć nie było tego wiele, tworzyły melancholijny klimat i skłaniały do refleksji.
Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością potomkowie myśliborskich Sybiraków. Była to rodzina przybyła z Kazachstanu, która na rozpoczęcie zagrała koncert na akordeonach. Następnie dh Andrzej Topolski, który w latach 1998-99 był nauczycielem języka polskiego w Kazachstanie, opowiedział o tym jak doszło do zsyłki Polaków na Syberię. Przez lata nie wolno było o tym mówić, stąd niewielka ilość zebranych materiałów. Niewielka, lecz wystarczająca by wywołać wzruszenie przybyłych Sybiraków oraz wzbudzić refleksje w zebranych…
Wśród materiałów znalazły się zarówno zdjęcia pochodzące z lat zsyłki, przedstawiające wesele, pogrzeb, chrzest i inne ważne momenty z życia Zesłańców, jak i zdjęcia współczesne przywiezione przez odwiedzających Kazachstan Myśliborzan. Na uwagę zasługują zwłaszcza te przedstawiające cmentarze na Syberii, gdzie zachowały się nieliczne groby z polskimi nazwiskami.
Najnowsze komentarze